مقاله

لیبهر (به آلمانی : Liebherr) شرکت صنایع سنگین آلمانی مستقر در سوئیس است، که در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات کشاورزی، ماشین آلات ساخت و ساز، لوازم خانگی و... فعالیت می کند.

شرکت لیبهر در سال 1949 راه اندازی شد، این شرکت از سال 2007 بزرگترین تولیدکننده جرثقیل در جهان می باشد، لیبهر هم اکنون ششمین تولیدکننده بزرگ ماشین آلات صنعتی جهان بشمار می آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بول، فریبورگ، سوئیس قرار دارد.
دسته بندی تاورکرین های لیبهر در 4 دسته: Fast-erecting، Tower crane، Top flat، Luffing jib بود که هر کدام زیر مجموعه هایی را شامل می گردند

Fast-erecting

The H Crane، با پایه ثابت در موقعیت مستقر شده و به صورت حرف (L) انگلیسی وارونه ( ſ) عملکرد داشته و پایه ارتفاعی (تلسکوپ) یک پایه و ثابت دارد.

The TT Crane، این مدل هم همانند مدل بالا ثابت و به صورت ( ſ) عملکرد داشته با این تفاوت که تلسکوپ دوبل و دوپایه را دارا می باشد.

The K Crane، این مدل با پایه ثابت در موقعیت مستقر شده و بعد از خود مونتاژی بواسطه تلسکوپ نبشی، خرپایی تا ارتفاع 3400 قابلیت افزایش ارتفاع را دارا می باشد.

The R Crane، این مدل تاورکرین همانند مدل K دارای پایه ارتفاعی نبشی، خرپایی بوده با این تفاوت که با قرار گرفتن بر روی خودروی شنی قابلیت جابجایی را دارا می باشد.

The MK Crane، این نوع تاورکرین تلفیقی از سری K و جرثقیل های موبایل هیدرولیک بوده که از لحاظ ساختار عملگرایی شبیه به تاورکرین های (ال) بوده ولی از لحاظ جابجایی بر روی حمال های جرثقیل موبایل وصل شده است.

The EC-B Crane، این نوع تاورکرین ها با سکشن های ارتفاعی و سیستم افزاینده ارتفاعی خود قابلیت نصب بر روی پایه تثبیت و یا کالسکه دوبل داشته و با توجه به تکنولوژی به روز خود فاقد کله قندی می باشند و از 5,000kg تا 125,000kg در مدل های مختلف تولید شده اند.

The EC-H Crane، این نوع از تاورکرین ها همانند سری EC-B بوده ولی با این تفاوت که دارای کله قندی بوده واز 8,000kg تا 50,000kg در مدل های مختلف ساخته شده است.

The H C Crane، این مدل تاورکرین های لیبهر از لحاظ ساختار کلی شبیه به سری EC-H بوده ولی در نوع ظاهر و قدرت باربرداری بر روی مهاری های نگهدارنده بازو پایه ای نصب گردیده تا قدرت باربرداری تاورکرین را افزایش داده و از 40,000kg تا 100,000kg در مدل های مختلف تولید شده است.

The HC-L Crane، این نوع تاورکرین ها که به Luffing-jib معروف هستند قابلیت افزایش ارتفاع را داشته و در مقایسه با انواع دیگر وجه تمایز آنها بازوی متحرک آن می باشد. به نحوی که در کلیه مدل های تاورکرین بازو ثابت و در حالت افقی قرار داشته ولی در این نوع تاورکرین ها بازو متحرک بود و بالا و پایین می گردد.